پيوند ها

دفتر مقام معظم رهبري

علامه بهلول

جستجو

اطلاعیه

اطلاعیه ثبت نام
به اطلاع می رساند دهیاری روستای بیلند با همکاری کانون فرهنگی هنری علامه بهلول بیلند در نظر دارد با جمع آوری اطلاعات همشهریان مقیم خارج از شهرستان و همچنین دانش آموختگان و فارغ التحصیلان بیلندی داخل و خارج از گناباد از نظرات این عزیزان در مسائل مختلف عمرانی، فرهنگی و ... مربوط به بیلند استفاده نماید. لذا از کلیه شما عزیزان که دارای شرایط فوق می باشید درخواست می شود نسبت به تکمیل فرم مربوطه در همین سایت اقدام نمایید. جهت ثبت نام بر روی "اطلاعیه ثبت نام" در قسمت بالای این اطلاعیه کلیک کنید
اطـلاعیـه موسسه خيريه امام علي(ع) بيلند
بسمه تعالی بدینوسیله به اطلاع همشهریان و خیرین محترم می رساند، مؤسسه خیریه امام علی (ع) بیلند آمادگی دارد هر نوع نذورات شما از قبیل (اجرای نذر خاص) توزیع طعام ،ردّ مظالم،کفاره روزه، و ... را به افراد زیربط آن برساند، همچنین از کسانی که تمایل به کمک به خانواده های بی بضاعت و کم بضاعت و ... را دارند درخواست می شود با مراجعه به دفتر مؤسسه واقع در بیلند- خیابان دانش-روبروی مسجد کتاب ا... و یا باشماره تلفن های 05337287113 و 09155330433 مدیر عامل مؤسسه مذکور تماس حاصل تا اقدامات شایسته به عمل آید. اجرکم عندا... موسسـه خیـریه امام علی(ع) بیلنـد
هفته فرهنگی هنری بیلند
اختتامیه هفته فرهنگی هنری بیلند جمعه مورخ 8 ارديبهشت ماه ساعت 20 در محل مهدیه بیلند برگزار شد.
پيام استاندار
پيام استاندار خراسان رضوي به مناسبت فرارسيدن هفته فرهنگي روستاي بيلند

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت خود آگاه میشوید.قتل عام درختان در راستای توسعه PDF چاپ نامه الکترونیک
سه شنبه 16 دی 1393 ساعت 10:30

مهربان تبری، بر قامت  درختان نامهربان فرود آمد!!!. قطع 50 اصله درخت برای تعریض 100 متر از خیابان بهشت و قطع بیش از 280 اصله درخت در ادامه طرح توسعه که احتمالا مورد عنایت قرار خواهند گرفت.

تعدادی از این درختان قدمتی بیش از 150 سال دارند. برخی از این درختان نیز  مزاحمتی در تعریض خیابان ندارند ولی متاسفانه بی رحمانه و به بهانه بازکاشت درختان، قربانی می شوند. بسیاری از این درختان بدون کمترین مشکلی برای توسعه می توانند حفظ شوند ولی آنها نیز سلاخی می شوند. درختانی که سال ها سرسبزی و نشاط خود را با ما تقسیم نمودند و رهگذران بسیاری در سایه آن ها آرمیدند، امروز بی رحمانه ریشه کن می شوند.  در حالی که قطع هر درخت زنده به منزله قتل یک انسان شمرده می شود و مسئولان در بسیاری از شهر ها، برای جلوگیری از قطع درختان نقشه ساختمان ها را تغییر می دهند، دهیاری و شورای محترم بیلند با افتخار کمر به قطع صدها اصله درخت تنومند نموده اند. وقتی می بینیم درختانی که شناسنامه بیلند هستند را براحتی سر می برند، انسان متحیرانه به فکر فرو می رود، شاید در شهری خوش آب و هوا زندگی می کنیم که سایه ی درختان بر خنکای این شهر می افزاید و عده ای لرزشان می گیرد و ممکن است این دلیل محکمی بر قطع درختان مذکور باشد..

درخت در فرهنگ همه‌ی ملت‌های جهان و به خصوص در فرهنگ ایرانیان همواره ارزشی نمادین داشته است و ایرانیان باستان درخت را تجسم انسان‌های نیکوکار می‌دانستند. در منابع روایی اسلام نیز، به شدت قطع درختان منع شده است. پیامبر اسلام شکستن شاخه درختان را مانند شکستن بال فرشتگان می شمارند و امام صادق (ع) نیز می فرمایند: قطع  درختان میوه‌دار عذاب سخت الهی را در پی دارد. طبق قانون نیز هر کس عالما و عامدا قطع یا موجبات از بین رفتن درختان را فراهم کند، علاوه بر جبران خسارت وارده، حسب مورد به جزای نقدی و در صورتی که قطع درخت بیش از سی اصله باشد، به حبس تعزیری از شش ماه تا سه سال محکوم است.

نادیده گرفته شدن حرمت درختان به عنوان آیه های خداوندی، آن هم بوسیله مسئولان یک روستا تاثیری منفی در باورهای اخلاقی و فرهنگی مردم دارد و هیچ توجیهی برای این حرکت غیرفرهنگی پذیرفتنی نیست. متاسفانه طلایه داران و مدعیان محیط زیست نیز در برابر این اشتباه بزرگ سکوت اختیار کرده اند. گرچه باید به آینده توسعه بیلند، خوش بین بود در حالی که نیک می دانیم ضعف ها بسیار مشهود است ولی از ماست که بر ماست..

افسوس که از کوچه باغ فقط کوچه اش باقی خواهد ماند..

نگارنده: سید حسن حسینیان

 

 

  

 

نظرات  

 
-8 # پرسشگر 1393-10-16 13:02
ای بابا چهار تا درخت توت قطع شد که قطع شد خدا کنه ولش نکنن و خیابون و درست کنن شما دلسوزان طبیعت هم بهتر بین خوب و خب تر اون بهتر رو انتخاب کنین امیدوارم قطع این درختا باعث بهتر شدن خیابون بشه اینقدر هم قر قر و نکنید و بیانیه فلسفی و غیره هم روانه افکار مردم نفرمایید حضرت اقا
ضمنا اون 150 سال و چجوری حساب کردی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # حمایت گر 1393-10-16 13:40
دمت گرم..
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+5 # علیرضا 1393-10-16 15:50
احسنت آقای دکتر
ولی افسوس و صد افسوس اکنون که با خشکسالیهای پی در پی هریک از این درختان تنومند ثروتی عظیم برای بیلند به شمار میروند آنانکه با قطع درختان کهنسال و صدور پروانه رایگان برای تخریب بناهای تاریخی ، کمر به قتل و غارت میراث گذشتگان خویش بسته اند از نعمت مشورت و پذیرش حق بی بهره اند.
و صد البته که خودکرده را تدبیر نیست...
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+5 # رحمت 1393-10-16 17:15
واقعا متاسفم از اقای پرسشگر با چنین طرز فکری که به خاطر اسایش خود راضی به قطع درختان هستند
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+8 # * 1393-10-16 20:33
روستا های جنوب خراسان به دلیل شرایط آب وهوای این منطقه روستاهایی خشک وبدون سرسبزی هستند اما بیلند به همت گذشتگان پرخیروبرکتش یکی ازروستاهایی است که سرسبزی خاص خودرا داراست است گذشتگان ما برخود واجب می دانسته اند که درکنار هرزمین،جوی آب،کوچه... درختی بکارند تا مکانی جهت استراحت رهگذران درزیرآفتاب سوزان این منطقه باشد
حال چندی است تحت نام طرح هادی روستا عده ای منافع شخصی را ترجیح داده ویک به یک میراث گذشتگان این دیار را نابود می کنند
ابتدا آسیاب آبی انتهای خیابان گلمکان که از آثار تاریخی محسوب می شد
حال درختان کهن سرسبزترین کوچه بیلند
همیشه حضور یک چیز درهنگام غیبت آن مشخص می شود
درحضور خانه های بتنی وبدون روح شهرهای امروزی جای خالی وغیبت درختان سرسبز احساس می شود
بله حال جای خالی این درختان را وقتی که روی آسفالت داغ وبی روح این خیابان قدم بزنیدحس خواهید کرد وقتی که کارازکار گذشته
اگر اندکی دلسوز هستید نگذارید به اسم پیشرفت میراثتان را نابودکنند
وازکوچه باغ تنهاکوچه اش راباقی گذارند
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+7 # رضا مهرگان 1393-10-16 21:26
خیلی وقته که بیلند زندگی نمیکنم و شاید دیگه اونجا برنگردم اما کوچه باغ با درختای قدیمیش حس غریب و باشکوهی داره. بذارید برای اونایی که مثل من به امید زنده شدن خاطراتشون هر از گاهی میان بیلند یه نشونه هایی از قدیم بمونه... ای کاش اسم خیابون رو هم بذارین "کوچه باغ". :cry:
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # حسین 1393-10-16 21:59
ضوابط قطع درختان

ماده 1 لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها می گوید؛ به منظور حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی رویه درختان، قطع هر نوع درخت و یا نابود کردن آن به هر طریق در معابر، میادین، بزرگراه ها و پارک ها، بوستان ها، باغات و نیز محل هایی که به تشخیص شورای اسلامی شهر، باغ شناخته شوند در محدوده و حریم شهرها بدون اجازه شهرداری و رعایت ضوابط مربوطه ممنوع است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو ، قوانین، مقررات و آرای صادره درباره قطع درختان، نکاتی را در این باره مطرح می کنند که آگاهی از آنها خالی از فایده نخواهد بود. قانون، قطع درختان در معابر، بزرگراه ها، پارک ها و باغ ها را بدون اجازه شهرداری ها ممنوع کرده است. به طور کلی شاید بتوان گفت قطع درختان در مکان های عمومی شهرها و املاک خصوصی که درخت در آنها وجود دارد، ممنوع است.

قبلا باغ، به کلیه املاک و اراضی گفته می شد که در محدوده قانونی و حریم شهرها قرار داشت و مساحت آنها بیش از 500 مترمربع است. اما طبق مقررات جدید باغ تنها به املاکی اطلاق می شود که در سند آنها عبارت باغ ذکر شده باشد؛ ولی با این حال قطع درختان در تمام محل ها بدون کسب مجوز ممنوع شده است. مطابق آنچه گفته شد، حتی صاحبان باغ ها و سایر املاک خصوصی که تعدادی درخت در آنها وجود دارد، مجاز نیستند تا بدون اجازه شهرداری درختانی که خود ملکیت آنها را در اختیار دارند، قطع کنند و مثلا به تغییر کاربری، و یا نوسازی ملک خود بپردازند.

شرایط اعطای مجوز برای قطع درختان

شهرداری ها در حریم شهرها درباره درختانی که در ملک شخصی افراد قرار گرفته اند در برخی موارد طبق قانون، موظف به صدور مجوز برای قطع درختان هستند. ذکر این شرایط در قانون، خود دلیل دیگری بر اصل ممنوعیت قطع درختان حتی در املاکی است که مشمول این حکم قانونی قرار گرفته اند. بیشتر این شرایط ناظرند به مواردی که درخت دچار آسیب شده یا قرار است زمینی که درخت در آن وجود دارد برای اجرای طرح های عمومی استفاده شود.

مورد دیگری که شهرداری موظف است اجازه قطع درختان را صادر کند، وقتی است که قطع درخت، سببی برای گسترش فضای سبز و درختکاری های اصولی و تازه است. با توجه به شخصی بودن مالکیت درختان در بسیاری از موارد، بسیار پیش می آید که مالکان بخواهند به دلیل فروش چوب درخت و انتفاع مالی، اقدام به قطع درخت کنند؛ در این موارد شهرداری به شرط اینکه درخت غیر مثمر (بی میوه) بوده و به سن بهره وری رسیده باشد مکلف است مجوز قطع درخت را صادر کند؛ مگر اینکه قیمت چوب درخت را به صاحب آن بپردازد و از این طریق، هم مالک به انتفاع مالی خود می رسد و هم این درخت کماکان به عمر خود ادامه می دهد. اما ضابطه جدیدی که در قوانین اشاره شده و مالکان خصوصی متقاضی قطع درختان را مجبور به آن کرده این است که مالکان باغ ها یا املاکی که به صورت باغ شناخته می شوند، موظفند در ازای درختانی که اجازه قطع آنها از سوی شهرداری صادر می شود به تعداد معادل دو برابر محیط بن درختان قطع شده در همان محل یا محلی که شهرداری تعیین می کند، درخت هایی با محیط بن حداقل 10 سانتی متر بکارند.

درخواست مجوز برای قطع درختان شخصی

ضوابط اجرایی مربوط به چگونگی اجرای ماده 1 لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها، ساز و کار خاصی را برای درخواست مالکان باغ ها به منظور قطع درختان شخصی خود طراحی کرده است. بر این اساس متقاضیان قطع درخت باید به شهرداری مراجعه و درخواست خود را طبق فرم نمونه ای که توسط شهرداری تهیه می شود تنظیم و به همان مرجع تسلیم کنند. شهرداری هم مکلف است حداکثر ظرف دو ماه از تاریخ تسلیم تقاضا تکلیف متقاضی را با ذکر دلیل کافی روشن کند. عدم وصول پاسخ در مهلت مقرر از سوی شهرداری به منزله موافقت خواهد بود.

قطع درخت جرم است

قانون غیر از اینکه برای اجرای مقررات فوق ضوابط اداری خاصی را نیز پیش بینی و شهرداری ها را ملزم به رعایت آنها کرده است؛ متخلفان این قوانین را نیز مستحق برخوردی نسبتا شدید دانسته است. طبق قانون هر کس عالما و عامدا قطع یا موجبات از بین رفتن درختان را فراهم کند، علاوه بر جبران خسارت وارده، حسب مورد به جزای نقدی از یک میلیون ریال تا ده میلیون ریال برای قطع هر درخت و در صورتی که قطع درخت بیش از سی اصله باشد، به حبس تعزیری از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # پرسشگر 1393-10-17 13:16
عزیزای من یعنی شما با نوسازی این خیابان مشکل دارید خوب چند تا درخت قطع شه و بجاش یک خیابون تر و تمیز و البته سر سبز بیاد که خیلی خوبه
بهتره همه نشینیم کنار گود و داد بزنیم لنگش کن

درود بر دهیار شجااااااااااااا ااااااااااااااا ااااااااااااااا ااااع
دهیار جان این حرفا رو جدی نگیر و با قدرت ادامه بده
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # کوچه باغی 1393-10-18 00:26
پرسشگر عزیز کوچه باغ حتما باید آسفالت شود این را همه می خواهند، این وظیفه دهیار و شورای اسلامی بود که زودتر از این ها کوچه باغ که باصفا ترین خیابان بیلند محسوب می شود آسفالت شود. همه برای دهیار عزیز و اعضای شورا احترام زیادی قائلیم چون واقعا مخلصانه تلاش می کنند و همه نیتشان خیر است، ولی چرا رودخانه با آن همه هزینه ای که صرف شد آنقدر کم عرض در نظر گرفته می شود که دو ماشین باید با احتیاط از کنار یکدیگر عبور کنند و پیاده روها عرضش بیشتر از خیابان است ولی در کوچه باغ تمام فضا به خیابان اختصاص می یابد در حالی که عرض پیاده روها کمتر از یک متر در نظر گرفته شده است.
دهیار عزیز اگر پیاده روها را استاندارد در نظر می گرفتند هم از قطع تعداد زیادی از درختان جلوگیری می شد و هم یک پیاده رو با صفا و سر سبز با تمام درختان قدیمی آن می توانستیم داشته باشیم.
از زحمات دهیار محترم، اعضای شورای اسلامی و جناب آقای غفاری که برای توسعه کوچه باغ تلاش زیادی دارند صمیمانه تشکر می شود و برای این عزیزان آرزوی توفیق داریم
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # پرسشگر 1393-10-18 18:19
بله متاسفانه در مورد رودخانه ( بلوار امام رضا (ع)) کاملا صحیح می فرمایید نمی دانم چرا چنین نقشه و طرحی اجرا شد که کمتین کارشناسی و اینده نگری در ان بچشم نمی خورد در مورد کوچه باغ هم بهتره همون جور بمونه تا سر فرصت بیام خودم با لودر خرابش کنم .
دهیار محترم بیا همین منطقه خودمون ( رودخانه) کار کن دور هم سرگرمیم و حال می کنیم
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # م 1393-10-19 19:49
در متن از آرایه های ادبی خیلی خوب استفاده شده بود، تحت تاثیر قرار گرفتم. امیدوارم درختا قطع نشن
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+5 # دلسوز 1393-10-19 20:05
از دهیار محترم تقاضا می شود لااقل درختای قدیمی رو قطع نکنن
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # داش حسین 1393-10-23 13:08
ای بابا این کوچه باغ 4تا درخت داشت بی خیال اونا :-* 8) :oops: ولی بازم فک نکنم اونجا خیابون بشه پول اضافه دارین رودخونرو درست کنین نه درخت قطع کنین!!!! :o
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # حاجی 1393-11-21 16:06
این درختارو که قطع کردین حداقل خیابون کشیشی کنید نه که ولش کنید. :oops: :P :-x :lol:
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 

اضافه‌ كردن نظر


وضعيت مدير در ياهو مسنجر

آخرین اخبار

خبرنامه پيام كوتاه

شماره اختصاصی پیام کوتاه:
30005240007930 

هواشناسی