غبار فراموشي بر روستاي بيلند PDF چاپ نامه الکترونیک
دوشنبه 18 خرداد 1394 ساعت 15:28

ديار علامه بهلول گنابادي با قدمتي 600 ساله قابليت شهر شدن را دارد.

روزنامه خراسان مورخ 18 خرداد ماه با انتشار مطلبی با عنوان "غبار فراموشي بر روستاي بيلند" به بررسی مشکلات روستای بیلند پرداخته که این متن در ادامه مطلب آمده است.

روستاي بيلند يکي از قديمي ترين روستاهاي شهرستان گناباد است که با وجود عالمان زيادي همچون حاج شيخ محمد تقي بهلول و مساجد زيادش به دارالمومنين معروف شده است. وجود خانه هايي با معماري پيشرفته سنتي، ايوان ها ، اتاق ها و حوض هاي بزرگ و زيبا هنوز مجموعه اي کامل از يک تمدن فعال در گذشته دور را خبر مي دهد. اين روستا در بخش مرکزي شهرستان گناباد واقع شده است و فاصله آن تا شهر گناباد 5 کيلومتر است.

بر اساس اسناد وشواهد، اين روستا قدمت زيادي دارد که پيدايش آن به قرن چهارم هجري در دوران عطاملک جويني صدر اعظم سلجوقيان مي رسد.بيلند در آثار تاريخي به معني «پسر خوب» است ومردم روستا همانند عارف خود محمد تقي بهلول ساده وبي پيرايه زيسته اند، در بيان ديگر بيلند به معناي سرزمين روحانيت آمده است که در فرهنگ دهخدا نيز بيلند به معني «پسر خوب» معني شده است.

پيشينه تاريخي روستا

از تاريخ به وجود آمدن روستاي بيلند مطلبي در دست نيست که کدام قوم وقبيله اي در اين سرزمين ساکن بوده اند. اما شواهدي وجود دارد که نشان مي دهد اين روستا قدمتي بيش از 600 سال دارد. وجود مساجد ،بناهاي تاريخي و آب انبار هاي قديمي در اين روستا نشان از سابقه اي ديرين دارد. در اطراف اين روستا برج هاي بلند وقطور گلي وجود داشت که متاسفانه در چند سال اخير بيشتر آن ها تخريب شده است.همچنين از وجود چندين قبرستان بسيار قديمي در بيلند و نحوه دفن اموات مي توان سابقه بيلند را به قبل از اسلام نسبت داد.

به گزارش خبرنگار اعزامي خراسان، روستاي بيلند 5 هزار و 250 نفر جمعيت دارد که با توجه به تقسيمات سياسي موجود ، اين روستا در جنوب شرقي دهستان حومه و در بخش مرکزي واقع شده است.روستاي بيلند از سوي شمال به روستاي قوژد ، از شرق به روستاي مند ، از غرب به جاده آسيايي قديم بيرجند - گناباد و از سمت جنوب و جنوب غربي به روستاي باغ آسيا و شهر گناباد محدود مي شود.

بيلند جزو روستاهاي دشتي با بافت متراکم و فشرده در هسته اوليه و مرکزي است.

اين روستا در منطقه آب و هوايي گرم و خشک واقع شده است که به علت بارندگي کم ، فاقد منابع آب هاي سطحي دايمي است.اين روستا آثار تاريخي زيادي دارد. از جمله آن ها "هشتي ننه شوکت" متعلق به دوره اسلامي، "آب انبار پايين بيلند"، "مقبره سعيدي" ، "حوض خانه حسنيان" ، "زورخانه پورياي ولي" و منزل "علامه بهلول گنابادي " است که همگي به دوران قاجاريه برمي گردد.

منزل تاريخي علامه بهلول

از طرفي بيلند زادگاه علامه بهلول گنابادي است.علامه حاج شيخ محمد تقي معروف به بهلول گنابادي از علما و روحانيان معاصر گناباد است که رهبري قيام تاريخي و مردمي مسجد گوهرشاد را در سال 1314 شمسي عليه کشف حجاب رضا خاني بر عهده داشت. وي پس ازاين واقعه 25 سال در افغانستان زنداني بود.سپس به ايران بر گشت و روز جمعه 7 مرداد ماه 1384 هجري شمسي دعوت حق را لبيک گفت و در گناباد به خاک سپرده شد. منزل او که مربوط به دوران قاجاريه است ثبت ملي شده و سالانه ميزبان علاقه مندان زيادي است. منزل علامه بهلول شامل 2 بخش تابستان و زمستان نشين است.از جمله فضاهاي اصلي اين بنا مي توان به حوض خانه ۸ ضلعي آن اشاره کرد که در ضلع شرقي داخل خانه قرار دارد. در بالاي آن نيز بادگير قرار دارد و به عنوان نشيمن در فصل تابستان استفاده مي شود. در بازديد از منزل وي به جز يک عکس که در ورودي منزل نصب شده است ديگر هيچ نشاني از علامه بهلول که در اين مکان سکونت داشته ، وجود ندارد.

بي توجهي به کشاورزي و دامداري

يکي از ساکنان بيلند به مشکلات موجود اين روستا اشاره مي کند و مي گويد:اين روستا زمين هاي حاصلخيز با آب فراوان دارد. اما کشاورزان هنوز به صورت سنتي محصولات خود را کشت و برداشت مي کنند. از مسئولان تقاضا داريم که براي توسعه کشاورزي اين منطقه چاره اي بينديشند."محمد خورشيدي" مي افزايد:کشاورزي به روش سنتي باعث مي شود که زحمات کشاورزان به هدر برود و بيشتر محصولات آن ها برداشت نشود.يکي ديگر از اهالي اين روستا به توسعه بخش دامداري اشاره مي کند و مي گويد:خيلي از مردم اين روستا به کار دامداري مشغول اند اما براي خيلي از امکانات و تهيه علوفه با مشکلاتي رو به رو هستند.دولت بايد در اين زمينه تسهيلاتي را براي دامداران در نظر بگيرد. «محمد رضا محمدي» معتقد است: اين روستا آثار تاريخي زيادي دارد، براي همين درخواست مي کنيم که بيلند به عنوان روستاي هدف گردشگري با توجه به بافت با ارزش و قديمي که دارد معرفي شود.

دغدغه اشتغال

«رضايي» ديگر شهروند روستاي بيلند از نبود فضاي سبز انتقاد مي کند و مي افزايد:اين روستا فضاي سبز و پارکي خوب براي بازي کودکان ندارد. حتي اورژانس درا ين روستا مستقر نيست.اين در حالي است که مردم روستا آمادگي خود را براي اهداي زمين در اين زمينه اعلام کرده اند.وي خاطر نشان مي کند:طرح هادي اين روستا هم به طور کامل هنوز اجرا نشده است.فضاهاي آموزشي نيز خيلي محدود است و جوانان براي اوقات فراغت برنامه خاصي ندارند.يکي از بانوان روستابه مشکل اشتغال جوانان اشاره مي کند و با انتقاد از کم کاري مسئولان به خبرنگار ما مي گويد:يکي از دغدغه هاي پدرها و مادرها موضوع اشتغال فرزندانشان است.الان در اين روستا زمينه اشتغال براي جوانان فراهم نيست.همين مسئله باعث مهاجرت جوانان به ديگر شهرها مي شود."مهري جواديان" مي افزايد: خواهرزاده ام دوران خدمت سربازي را گذرانده است و الان بيکار است و قصد دارد براي کارکردن به مشهد سفر کند. يکي از جوانان اين روستا نيز درباره اشتغال مي گويد:يکي از اهداف دولت اين است که از مهاجرت روستاييان به شهرها جلوگيري کند.اما در عمل چنين اتفاقي نمي افتد. "محسن کروسي" مي افزايد:دولت بايد تسهيلات خوبي به روستاييان و جوانان بدهد تا آن ها بتوانند در روستا سرمايه گذاري کنند. همچنين بايد شرکت تعاوني تشکيل شود و براي طرح هاي خود اشتغالي شرايط ويژه اي در نظر بگيرند.

مشکلي به نام ارتقا به شهر

يکي ديگر از مسائلي که در اين روستا مطرح است بحث ارتقاي آن به شهر است."رمضانعلي بابايي" دراين باره مي گويد:چند سال است که ارتقاي بيلند به شهر به عنوان اصلي ترين خواسته مردم مطرح است. چرا که با اين ارتقا بسياري از مشکلات حل خواهد شد.البته اين روستا با توجه به ظرفيت هايي که دارد قابليت شهر شدن را دارد. وي ادامه مي دهد:درا ين زمينه مردم خيلي نامه و طومار نوشتند و حتي از طريق نمايندگان مجلس هم پيگيري کرده ايم اما متاسفانه در اين زمينه تاکنون هيچ اقدامي نشده است.

غبار فراموشي بر آثار تاريخي

دهيار روستاي بيلند نيز در باره اهميت اين روستا به خبرنگار ما مي گويد:اين روستا 17 مسجد و حسينيه دارد که 3 مسجد به نام هاي جامع عليا،ميرزا عرب و کلمگان مربوط به دوران قاجاريه است که هم اکنون اين مساجد فعال است."حسين دستوري" مي افزايد:بيلند با توجه به قدمت آن و همچنين مهد پرورش علما و مفاخر و دارالمومنين بودن از ديرباز مد نظر مسئولان کشور بوده است. به گفته وي در سال 1388 استاندار وقت خراسان رضوي (صلاحي) به اين روستا سفرکرده بود که در آن سال ،بيلند به عنوان روستاي اسوه مطرح شد.همچنين در سال 1392نيز از سوي رشيديان استاندار فعلي خراسان رضوي بيلند به عنوان روستاي الگوي توسعه شهرستان انتخاب شده است.

وي خاطر نشان مي کند:بيلند يکي از معروف ترين روستاهاي استان در زمينه وقف است، چرا که مردم زمين و خانه هاي زيادي را وقف کرده اند اما متاسفانه درآمد اين وقف ها در اين روستا هزينه نمي شود و در صورتي که درآمد ناشي از اين وقف ها در اين روستا هزينه شود، شاهد رشد و توسعه آن از نظر آباداني وعمراني خواهيم بود. وي همچنين از بي توجهي مسئولان به آثار تاريخي روستا انتقاد مي کند و مي گويد:خيلي از آثار تاريخي روستا به حال خود رها شده و کسي براي حفظ و نگهداري آن هيچ اقدامي نمي کند.در اجراي طرح هادي خيلي از آثار تاريخي از بين رفته است.به عنوان مثال هنگام اجراي طرح هادي بخشي از ستون هاي زيباي مسجد جامع "ميرزا عرب" که مربوط به دوران قاجاريه است به ناچار تخريب شد.

خراسان رضوي - مورخ دوشنبه 1394/03/18 شماره انتشار 18989

bilond01

bilond02

 

نظرات  

 
+1 # بیلندی 1394-03-18 19:08
این آقای علی ترابی گزارشگر روزنامه خراسان در گناباد رو کی میشناسه؟
توجیهش کنید این گزارش رو تو پیاده روهای شهر گناباد تهیه کرده؟
این آقایونی که با اونا مصاحبه کرده از کجان؟
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # علی 1394-03-19 07:38
خواهشمندم پیگیری بفرمایین این آقایونی که باهاشون مصاحبه شده کیان ؟ کجان ؟ که حتی اسمشون رو هم تا حالا نشنیدیم
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # علی 1394-03-19 08:24
برادران من این یک ترفند خبرنگاریه
این شخصیتها وجود خارجی ندارند
فقط زبان حال مردم از این طریق بیان شده
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+4 # a 1394-03-19 10:45
یعنی مصاحبه با دهیار هم دروغه؟!!!!
شاید هم این ترفند دهیاریه که خیلی از مشکلات بیلند که ناشی از کم لطفی و بی مسئولیتی آقایون شوراست مطرح نشه
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+4 # پرسشگر 1394-03-20 10:25
اخه چرا برای هر کاری دنبال دولت هستیم
شورا و دهیار که فقط کارشون انداختن خونه ها و وسیع کردن راه و کوچه نیست
باید با ایجاد روحیه همدلی و همکاری وضعیت کشاورزی بیلند درست بشه
دقت کردید بیلند یه روستایی هست با سه قنات تقریبا پر اب ولی هیچگونه محصول سیفی جات در این فصل روانه بازار نمی کنه همش خودمون و با این کشاورزی های بچه بازی الاف داریم البته خودمم می گم ها اگه بتونیم از زمین و اب روستامون درست و علمی استفاده کنیم هم برکتش بیشتره و هم درامد خوبی داره برای من جای تعجب داره که یه بیلندی بره از مغازه تخم مرغ بخره اگه درست فکر کنیم خنده ادره خنده دار
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # آرش 1394-03-21 16:18
با سلام به نظر من گزارشی که منتشر شده تقریبا نزدیک به واقعیات است حالا میخاد تقی خان خورشیدی گفته باشه یا ترابی زاده اصل ...
پاسخ | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 

اضافه‌ كردن نظر